Az Európai Unió önmaga legádázabb ellenségévé vált – lengyel patrióta EP-képviselő a Mandinernek

Anna Bryłka szerint az ukrán csatlakozásba az EU úgy sétál bele, mint dodó a kihalásba.

A Fidesz EP-képviselőjét, a Patrióták alelnökét az európai jobboldal összefogásában megvalósult új NGO-vizsgálóbizottságról kérdeztük.
***
Mit tudnak tenni a Patrióták annak érdekében, hogy megakadályozzák az EU-tagállamokat az orosz energiáról levágó RePowerEU-útiterv életbe lépését?
A Patrióták vezetői az EU-csúcs előtt kiadott nyilatkozatukban is hangsúlyozták: az európai energiaárak emelkedése és az európai versenyképesség romlása már így is súlyos problémát jelent.
Az Európai Bizottság a REPowerEU keretében megfogalmazott javaslatai tovább rontanának a helyzeten.
Mindez – különös tekintettel a közel-keleti konfliktus eszkalálódásának veszélyére – az energiabiztonságot, az energiaellátást veszélyezteti és olyan szinten megemelné az energiaárakat, ami aránytalan terheket róna a lakosságra. A Patrióta pártvezetők ezért felszólították az Európai Bizottságot, hogy végezzen e tekintetben hatásvizsgálatot, és fokozza az energiaárak csökkentésére irányuló intézkedéseit.
Azért is elfogadhatatlan a Bizottság javaslata, mert úgy próbálja kivezetni az orosz olajat és földgázt az európai piacról, hogy közben megkerülné az egyhangúság elvét. Látható, hogy ez komoly feszültségeket szül a tagállamok között, ezért nem sikerült most sem megállapodásra jutni az Európai Tanácsban. Egy ilyen lépés súlyosan érintené a közép-európai országokat – különösen Magyarországot és Szlovákiát –, ezért a magyar kormány és a magyar miniszterelnök egyértelműen felszólította a Bizottságot, hogy vonja vissza ezt a javaslatot.
Az Európai Néppárt, az Európai Konzervatívok és Reformerek, illetve a Patrióták Európáért közösen indítottak el egy vizsgálóbizottságot a brüsszeli NGO-finanszírozás ügyében. Miben sikerült változtatni, a Patrióták szempontjait bevinni a kezdeményező Európai Néppárt eredeti elképzeléséhez képest?
Jobboldali összefogással sikerült áttörést elérnünk egy rendkívül fontos ügyben.
Az ECR frakció kezdeményezésére, a Patrióták határozott támogatásával összegyűlt a szükséges számú aláírás ahhoz, hogy elindítsuk egy vizsgálóbizottság felállítását a zöld NGO-k finanszírozásának kivizsgálására.
A baloldal azonnal egy olyan ellenjavaslattal állt elő, ami elvitte volna a hangsúlyt az NGO-król, ezzel lényegében elmosta volna az eredeti célkitűzés lényegét. Ezt azonban sikerült megakadályoznunk. A Patrióták a konzervatívokkal és a Néppárttal közösen elérték, hogy végül egy ellenőrző testület jöjjön létre a Költségvetési Ellenőrző Bizottságon (CONT) belül,
amely nemcsak a zöld szervezetek, hanem általánosságban az Európai Bizottság kétes NGO finanszírozási gyakorlatát fogja vizsgálni.
Fontos feltételünk volt, hogy ebben a testületben két Patrióta képviselő is helyet kapjon, így biztosítható legyen a jobboldali többség. Emellett a társjelentéstevő is a Konzervatív frakcióból kerül majd ki. A CONT-on belül létrejövő ellenőrző testülettel sikerült azt megakadályoznunk, hogy a baloldal lesöpörje az ügyet az asztalról. Az átláthatóság iránti harc azonban még korántsem ért véget. Mi teljes átláthatóságot és az uniós intézményekben tapasztalható korrupció felszámolását követeljük.
A Patriótáknak is van egy vizsgálóbizottsági kérelme, amely magában foglalja többek között a Bizottság kétes NGO-finanszírozásának, a Bizottság német zöld NGO-kkal kötött szerződéseinek, a Pfizergate-ügynek és más brüsszeli korrupciós botrányoknak a kivizsgálását.
Ehhez sikeresen összegyűjtöttük a 180 aláírást, de ez még nem került a Házbizottság elé.
Hogyan alakult ki végül egy ilyen komoly, fontos politikai ügyben együttműködés az Európai Néppárt és a Patrióták között?
Ez már a sokadik olyan eset az Európai Parlamentben, amikor azt látjuk,
hogy egyértelműen meglehet a jobboldali többség, ha a Néppárt figyelembe veszi a választók akaratát.
Ehhez képest az EPP, elárulva a választóit, rendre a baloldalon keres szövetségeseket és velük próbál parlamenti többséget létrehozni. Ők a balliberális oldallal együtt a status quo fenntartásában érdekeltek, a mi feladatunk pedig, hogy megtörjük azt. De látjuk azt – ahogy ezt a mostani ellenőrző testület felállítása is mutatja –, hogy ha a Néppárt is a választók akaratát helyezné előtérbe, nem pedig a hatalmi alkukat, akkor létrejöhetne egy olyan stabil jobboldali többség, amely képes valódi változást hozni az európai politikában. Ebben tehát nekik óriási felelősségük van.
Nyitókép: Európai Parlament
Ezt is ajánljuk a témában
Anna Bryłka szerint az ukrán csatlakozásba az EU úgy sétál bele, mint dodó a kihalásba.
***